To najczęstsze pytanie, jakie słyszę podczas moich wykładów i szkoleń. Chociaż z reguły to rodzice pytają po czym poznać czy dziecko spędza za dużo czasu w sieci, nałogowe korzystanie z internetu i smartfona może dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Jak zatem sprawdzić czy ktoś jest uzależniony od internetu?

Zdjęcie: Daria Nepriakhina on Unsplash

Pierwszy test problemowego używania internetu zaproponowała amerykańska badaczka Kimberly Young w drugiej połowie lat 90. – nazwała go Internet Addiction Test. Od tamtej pory powstało bazujących na nim kilkadziesiąt narzędzi badawczych, czyli – używając bardziej zrozumiałych określeń – specjalnych testów, kwestionariuszy z pytaniami, a naukowcy zaczęli się spierać: czy w ogóle można mówić o uzależnieniu od internetu czy może nie ma czegoś takiego?

Uzależnienie czy zaburzenie?

No właśnie. Teoretycy wciąż dyskutują czy w przypadku nadużywania internetu mamy do czynienia z uzależnieniem czy zaburzeniem. A wielu moich kolegów badaczy mówi o „uzależnieniu od sieci” tylko, gdy nikt nie słyszy i za nic nie przyzna się do tego publicznie. Przeciwnicy używania słowa uzależnienie argumentują między innymi, że w takim przypadku „wyleczenie” kogoś z nałogu polega na całkowitym zerwaniu z daną czynnością. A przecież nie da się w dzisiejszych czasach przestać korzystać ze smartfonu czy internetu. No, przynajmniej byłoby to bardzo wymagające zadanie. Dlatego wielu specjalistów woli mówić o zaburzeniu, czyli sytuacji, która wymaga jedynie wyregulowania. Prawda leży gdzieś po środku. W przypadku wielu z nas nadmierne korzystanie z internetu może zostać wyregulowane poprzez wdrożenie zasad cyfrowej higieny. Jednak są osoby, które przejawiają wszystkie symptomy uzależnienia behawioralnego wskazywane przez Światową Organizację Zdrowia w aktualnej klasyfikacji chorób ICD-11. Przedstawię je Wam i od razu przefiltrujmy je przez nasze doświadczenia z korzystaniem ze smartfonów i innych narzędzi z dostępem do internetu – bo przecież nie chodzi w tym wszystkim o samo urządzenie dające dostęp, choć i one potrafią być piekielnie kuszące, ale o „substancję”, którą sobie przez to urządzenie sączymy, czyli internet. (Podobnie jak alkoholikowi nie wystarczy sama butelka, on pragnie jej zawartości.) A zatem, zmierzmy się z tymi symptomami od WHO:

 • Silne pragnienie wykonania pewnych czynności lub wręcz poczucie przymusu – czyż nie musimy, ale absolutnie musimy sprawdzić maile podczas mycia zębów albo na spacerze? Jest na pewno bimbalion poważnych powodów, dla których tak zabiegane osoby jak my muszą optymalizować czas i sięgać po smartfon w różnych dziwnych momentach. Muszą, rozumiecie.
 • Trudności z samokontrolą i powstrzymaniem się od wykonania – niby wiemy, że za dużo korzystamy, obiecaliśmy sobie wprowadzenie pewnych zasad korzystania z sieci, ale nie potrafimy się kontrolować i dotrzymać tych obietnic złożonych sobie czy bliskim.
 • Zaistnienie zjawiska tolerancji – brzmi podejrzanie, jaka tolerancja? Ale zaraz zrozumiecie. O zjawisku tym mówimy, gdy mamy do czynienia z sytuacją, w której aby utrzymać ten sam poziom satysfakcji z wykonywania danej czynności czy zażywania substancji, musimy jej otrzymać więcej. To nasz mózg przyzwyczaja się do poziomu bodźca i z czasem chce go więcej. Wspominałam Wam już w innych postach, że mózg jest naszym największym wrogiem w walce o cyfrową higienę. Chce więcej dopaminy bez względu na jej źródło. Najchętniej zrobiłby z nas internetowe zombiaki. Przykład zjawiska tolerancji? Jakiś czas temu wystarczało Wam przeskrolowanie fejsa przez 5 minut. Dzisiaj zajmuje to już kwadrans, może nawet pół godziny i wciąż wychodzicie z poczuciem, że jeszcze nie wszystko ogarnięte. Ach, ten słynny zap****ol na fejsie. Znacie to?
 • Utrata zainteresowań oraz przyjemności istniejących przed uzależnieniem się – ten punkt wymieniam w pierwszej kolejności, gdy rodzice zadają mi pytanie: po czym poznać, że moje dziecko używa za dużo gier/internetu? Utrata zainteresowań. Nie tylko dlatego, że świat online wydaje się często ciekawszy niż offline i na dodatek dzieciaki w ogóle nie stosują tego podziału online/offline, więc nawet nie operują na poziomie: ach, za długo byłem w świecie online, wyloguję się do życia. Pfff, okay, boomer. Ale też dlatego, że po prostu każda czynność kosztuje czas. Jak słusznie podsumował na moim szkoleniu 13-latek (pozdrowienia dla Pawła z Opola!), dzień jest jak pizza. Jak wykroisz za duży kawałek na Fortnite, to z roweru nici. Osoby uzależniające się stopniowo rezygnują z dotychczasowych zainteresowań czy przyjemności na rzecz bycia w sieci. I jest to jeden z symptomów, które mogą zaobserwować osoby bliskie.
 • Uporczywe powtarzanie pewnych czynności mimo bezspornych dowodów na ich destrukcyjny wpływ na zdrowie oraz stosunki społeczne – prosty przykład tego symptomu zobaczycie na drogach w postaci kierowców korzystających z telefonu w czasie jazdy. Wolicie inny? Zabieranie ze sobą towarzystwa do łóżka, czyli swingers party: Was dwoje i Wasze smartfony. Pomimo świadomości, że to fatalnie wpływa na jakość snu.
 • Wystąpienie zespołu abstynencyjnego – czyli złe samopoczucie wywołane brakiem dostępu do tego, co nas uzależnia. Klasycznym przykładem jest syndrom FOMO, o którym piszę tutaj.

Właściwie każdy z tych punktów wymaga osobnego omówienia i z czasem znajdą się one na tym blogu, ale dzisiaj przedstawiam Wam te symptomy, aby pokazać, że problemowe używanie internetu spełnia cechy uzależnień od czynności. I szczerze mówiąc, z punktu widzenia codziennego życia przeciętnego użytkownika sieci, mało istotne są akademickie spory czy uzależnienie od internetu istnieje czy to tylko zaburzenie. Istotne, aby ten problem w ogóle zauważyć. Wtedy można coś z nim zrobić dalej.

Test uzależnienia od internetu

Moją misją jest przybliżanie kwestii związanych z e-uzależnieniami i mówienie o nich jak najprostszym językiem. Dlatego nie polecę Wam tutaj realizowania badań naukowych czy testów psychologicznych we własnym domu. Jak by to zresztą miało wygłądać? Kochanie, chodź no tutaj, mamusia zrobi Ci skalę FOMO, „ajat”, „puji”, a potem kakałko. Sądzę, że wątpię, żeby polecanie tutaj profesjonalnych narzędzi badawczych miało jakiś praktyczny sens. Chętnych odsyłam w przypisach pod tekstem do publikacji, w których możecie poznać bliżej te narzędzia.

Sama zaś proponuję Wam zrobienie szybkiego testu, który w swojej książce „Cyfrowa Demencja” przytacza Manfred Spitzer, opierając się zresztą na profesjonalnych testach problematycznego korzystania z internetu (w tym konkretnym przypadku to Compulsive Internet Use Scale, wg Meerkerk i in, 2009). A zatem, ołówki w dłoń i zaznaczacie sobie odpowiedzi na poniższe pytania, przydzielając im punkty: nigdy – 0; rzadko – 1; czasami – 2; często – 3; bardzo często – 4.

 1. Jak często masz trudności z zakończeniem korzystania z internetu?
 2. Jak często kontynuujesz surfowanie mimo, że chciałbyś jej już zakończyć
 3. Jak często osoby z Twojego otoczenia zwracają Ci uwagę, żebyś rzadziej korzystał z internetu?
 4. Jak często wolisz spędzać czas w internecie niż z bliskimi?
 5. Jak często śpisz krócej z powodu spędzania czasu w internecie w godzinach snu?
 6. Jak często myślisz o internecie nie będąc online?
 7. Jak często cieszysz się na myśl o kolejnym wejściu do sieci?
 8. Jak często sam dochodzisz do wniosku, że powinieneś spędzać w sieci mniej czasu?
 9. Jak często próbowałeś bezskutecznie ograniczyć czas spędzany w internecie?
 10. Jak często załatwiasz pospiesznie obowiązki, by ponownie wejść do sieci?
 11. Jak często zaniedbujesz swoje obowiązki, bo wolisz spędzać czas w sieci?
 12. Jak często wchodzisz do internetu, gdy czujesz się przygnębiony?
 13. Jak często uciekasz do sieci, gdy masz jakieś problemy lub zły nastrój?
 14. Jak często czujesz się przygnębiony, frustrowany, odczuwasz niepokój, gdy jesteś poza zasięgiem internetu?

No i ile Wam wyszło? Spitzer pisze, że wszystko powyżej 28 punktów to lampka alarmowa. W momencie pisania tego wpisu sama osiągam wynik dokładnie graniczny, czyli owych 28 punktów. Ale bywało znacznie gorzej – jak śpiewają w jednym polskim klasyku lat 90. „byłam taaaam, ja to wieeeeem”.

Używam za dużo internetu i co z tym zrobić?

Przede wszystkim chcę Was uspokoić: jest nas więcej niż nam się wydaje. Kogo? Anonimowych smartfonoholików. Pandemia i społeczna izolacja wrzuciły nas na jeszcze głębszą internetową wodę i nie ma się co dziwić, że przyzwyczailiśmy nasz mózg, że ciasteczka z dopaminką w postaci mediów społecznościowych i innych „cyfrowych dobrodziejstw”, jak zabawnie nazywają to niektórzy uczeni, serwowane są cały dzień. Dlatego wynik przytoczonego wyżej testu może się różnić w zależności od tego, czy robimy go na przykład w środku zimy, kiedy wybór pomiędzy inhalacją wieczornym smogiem a klikaniem w sieci na kanapie (oczywiście czegoś mądrego i rozwijającego, hehe, my, dorośli, robimy tylko takie rzeczy w sieci, prawda?) często jest na korzyść kanapy. Naszemu mózgowi znacznie trudniej trzymać się na wodzy, gdy mamy mało alternatyw. Jest zaprogramowany na pozyskiwanie przyjemności i kieruje naszą uwagę na najprostsze źródło. A smartfon dla wielu jawi się jako prostsze niż spacer w uroczej marcowej aurze. Ale jeśli powtórzycie test latem, kiedy spędzamy więcej czasu na dworze (wersja dla Małopolan: na polu), wyniki mogą być inne. Nasz mózg łatwiej kieruje uwagę na inne źródła przyjemności. Zimne prosejko jednym, chwila świętego spokoju na orbicie piaskownicy drugim. Każdemu według zasług!

Gdy jednak odpowiemy sobie szczerze, że używamy za dużo internetu albo stwierdzimy, że nasze dziecko siedzi za długo przy komputerze czy smartfonie – co wtedy? Dobra wiadomość jest taka, że naprawdę wiele można zrobić samodzielnie, wprowadzając zasady cyfrowej higieny, takie jak kontrola czasu spędzanego w sieci, świadome pozostawanie poza siecią, wymyślanie sobie lub dziecku aktywności bez użycia internetu (tak, w dzisiejszych czasach wielu z nas musi to świadomie zaplanować). Szczegółowe zasady higieny cyfrowej i przykłady ich zastosowania podaję w tym wpisie i koniecznie musicie tam zajrzeć. Ten post jednak chcę skończyć pozytywnym przesłaniem: nie kajajcie się przesadnie, że zdarzają Wam się internetowe „ciągi”. Lepiej nie będzie. Nowe technologie przenikają kolejne dziedziny naszego życia. Wielu z nas, jak ja, wykonuje pracę, która wymaga codziennego wielogodzinnego kontaktu z ekranem i siecią. Dzieciom też się nie dziwmy. Internet jest przecież taki kuszący i atrakcyjny! To, że nas kusi i uwodzi nie jest niczym wstydliwym. Powodem do wstydu jest nie podejmowanie żadnych działań w celu radzenia sobie z tymi pokusami. Dlatego nie wstydziłam się Wam przyznać, ile mi wyszło punktów w powyższym teście. Zachęcam Was do zapoznania się z tekstem o wprowadzaniu cyfrowej higieny. Może nawet skusicie się na cyfrowy detoks?

A jeśli to nie zadziała i poczujecie, że potrzebujecie wsparcia profesjonalisty, nie zwlekajcie z udaniem się do terapeuty. Coraz więcej terapeutów uzależnień specjalizuje się w zaburzeniach w korzystaniu z internetu, zwłaszcza, że WHO w najnowszej klasyfikacji chorób, ICD-11, umieściło uzależnienie od gier cyfrowych. A takie nowe pozycje zawsze generują podaż usług. I dobrze. Na zdrowie!

Gdzie możecie przeczytać więcej o profesjonalnych narzędziach do badania problemowego korzystania z internetu?

(Visited 212 times, 1 visits today)

6 452 Comments

 1. Code Herb 24 października 2022 at 03:06

  It agree, this remarkable message

  Reply
 2. RonaldSmeve 2 listopada 2022 at 07:54

  On-line hookup ladies are a good alternative if you’re looking for a woman to connect with. They are often readily available and lots of folks have fulfilled their schedules utilizing these web sites. These web based agencies listing numerous ladies skip the games colorado in your town and you simply sign-up when. Then you could explore the user profiles and send out individual emails to prepare a day. You can also opt for to cover a picture of your sex design to use on your own user profile. But be sure you select a dependable organization.

  Reply
 3. NastiItato 23 lutego 2023 at 14:50

  Witam wszystkich!

  Jestem Nastya, mam 27 lat, mieszkam we Francji i chcę opowiedzieć ciekawą historię ze świata magii i mistycyzmu.
  Byłem sceptycznie nastawiony do magii, zaklęć miłosnych i innych wydarzeń, które można zobaczyć na stronach tematycznych, ale raz w życiu zdarzyła się nieodwracalna sytuacja, a przyjaciel poradził, aby skontaktować się z profesjonalnymi magami.
  Najpierw przejrzałam informacje, przy okazji znalazłam dobrą stronę https://www.privorotna.ru
  . brak płatnych usług, po prostu wszystko w biznesie i bez reklam!
  Potem znalazłem prawdziwą czarownicę ze Szwecji i zapłaciłem za ceremonię i wszystko się udało, Nie wiem jak, ale to, co trzeba było naprawić w moim życiu, zaczęło się spełniać!
  Radzę wypróbować te techniki, magia i zdania naprawdę działają!

  Powodzenia!

  Reply
 4. MerleGep 23 lutego 2023 at 17:05

  I would like to express you seeking the efforts youve got produced in book this post. I am hoping the exact verbatim at the same time most https://googles7.com

  Reply
 5. DariaFew 24 lutego 2023 at 11:24

  Witam wszystkich!

  Mam na imię Dasha, mam 23 lata, jestem z Łotwy, chcę opowiedzieć wam ciekawe obserwacje z życia)
  Byłem sceptycznie nastawiony do wszystkiego, co magiczne: spisków, zaklęć miłosnych, zepsucia itp., patrzyłem na Harry ’ ego Pottera i śmiałem się z tych dziwaków….
  Studiowała te zagadnienia na stronie https://www.zagovorna.ru
  Ale raz koleżanka zaproponowała, że się sprzeczam i odprawiła mały rytuał, to było niesamowite ale działało, było skierowane na moje ciało, żebym poczuła do niej podniecenie przez następny tydzień i co o tym sądzicie?
  Nie mogłam spać, sutki stały cały czas, a całe ciało chciało ją odwiedzić!
  W rezultacie przyznałem, że spiski działają, a ona wyłączyła ten efekt energetyczny.
  Bądź więc ostrożny i nie zaprzeczaj temu, czego nie studiowałeś w praktyce)

  Powodzenia wszystkim!

  Reply
 6. MasnaLgaulk 24 lutego 2023 at 20:20

  Здравствуйте, мы производим ремонт в кабинете для сеансов гирудотерапии. Скажите какова расценка стяжки и стоимость Крепкий пол для строения из ЛСТК? Какую толщину стяжки пола допускается делать в офисе? Каким образом рассчитать материалы? Стяжка и/или Полусухая стяжка имеет нижеследующие преимущества и минусы:
  Достоинства
  Полусухая стяжка кладется на любые типы черновой поверхности, повышая при этом термо-, влаго- и звукоизоляцию пространства. Среди основных достоинств:
  повышенная крепость
  приемлемая стоимость материалов, возмещающая расходы на приглашение команды специалистов
  выгодный случай замаскировать под полом провода
  допустимость укладки теплых полов
  Недостатки
  Минусы полусухой стяжки пола: Трудоемкость ручного замешивания. При нем не получится достичь требуемой консистенции раствора из-за его низкой текучести. В связи с этим требуется специализированное оборудование. Необходимость класть большой слой смеси. Это обусловлено пористой структурой и низкой плотностью сухой заготовки. Кстати, по работе необходимо часто ездить. В связи с чем предлагаю полезный совет: великолепно экономить топливо помогают бензиновые карты для юридических лиц. Думаю будет полезно. Сокращение договоров по земле. Вследствие снижения спроса на жилье и спроса на земельные участки под новые застройки девелоперы стали с опасением подходить к покупке участков под застройку, что уже привело к уменьшению по результатам минувшего года договоров в данном участке на 15-20 процентов. Вкладываться в покупку участков готовы в основном застройщики, нарастившие прибыль на волне ажиотажных реализаций, и региональные компании. Но их ценовые ожидания часто разнятся с ценой предложения, поясняют специалисты. На этой волне количество вложений в участки в текущем году удержится скромным.

  Reply
 7. KendyDah 9 marca 2023 at 05:10

  In order for caviar to be stored as long as possible, it must initially be fresh
  After opening, even in the refrigerator, caviar can lie for a certain time – as a rule, no more than 3 days
  There is an option to purchase black caviar not in a jar, but by weight
  When defrosting, instead of expensive caviar, an incomprehensible porridge with a fishy smell may appear on the festive table
  At home, black caviar is optimally placed in a glass container.
  https://fokachos.com/

  Reply
 8. Mashavothe 16 marca 2023 at 04:02

  Witam wszystkich!
  Jestem Maszą, mam 32 lata, mieszkam w Anglii, wychowuję 2 dzieci, które chodzą do szkoły)
  Szkoła to dość duży stres, zarówno dla dzieci jak i rodziców, a ciągłe lekcje i przygotowania do sprawdzianów z przedmiotów profilowanych doprowadzały mnie do szału(
  Stałem się nerwowy, przestałem spać z mężem i zaczął się nerwowy tik, to było okropne…
  Dobrze, że dziewczyny doradzały, aby znaleźć strony z rozwiązaniami i spróbować zrobić domowe lekcje na ich metodologii.
  BTW, dobra strona https://www.controlworks.ru
  Brak reklam, łatwe wyszukiwanie i wiele cennych informacji na temat testów!
  Szczerze mówiąc, zacząłem spać spokojnie, seks i spokój w rodzinie zostały przywrócone, dzięki takim stronom, na których można znaleźć rozwiązania i poświęcić więcej czasu na ulubione sprawy!
  Powodzenia!

  Reply
 9. JanaQuali 17 marca 2023 at 15:36

  Witam wszystkich!
  Mam na imię Jana, mieszkam w Szwecji, Piękna Blondynka jak należy Dla Szwedek)
  Mam dzieci, przyszedł czas na zadania szkolne i lekcje i zaczął się prawdziwy horror((
  Ciągłe niedobory snu, nerwy, kontrole i oceny w szkole..
  Nawet przestała spać z mężem, po prostu nie ma nastroju. Znajomy polecił strony z zadaniami domowymi, tam możesz znaleźć odpowiedzi i szybko rozwiązać lekcje, a następnie dać się swoim ulubionym zajęciom!
  BTW, dobra strona https://www.hometask.ru
  Brak reklam, łatwe wyszukiwanie i wiele cennych informacji na temat testów!
  Szczerze mówiąc, zacząłem spać spokojnie, seks i spokój w rodzinie zostały przywrócone, dzięki takim stronom, na których można znaleźć rozwiązania i być wolnym!
  Powodzenia!

  Reply
 10. Hitmasters 1.6.1 Open levels 20 marca 2023 at 22:21

  Individual application from important application developer. Required quantity loose flash memory for installations – 152 MB, eliminate unclaimed entertainment, application and old photos for final completion copy valuable files. The most important rule – latest edition operating system. Android 6+, upload new modification, because of inferior system restrictions, you earn freeze with file transfer. About prevalence of programs you can judge by set players, installed this application – judging by the data it stopped at the mark 58650361. Your unpacking guaranteed will counted counter. Lets try rate originality this programs. The first is bombing and concise graphics. The second is addictive and understandable technical process. The third is credit pictograms control. Eventually we install good application. Loaded version Hitmasters 1.6.1 for Android – 2, at updated version circumcised famous errors because of which graphics artifacts. We have loaded variation file from 14.03.23 – install this archive, if moved unfinished version applications. Register to our users, in order to update only newest programs, verified by administrators.
  Download Hitmasters 1.6.1 old version
  Список источников:
  bf6f37f

  Reply
 11. Download SuperLingo: teach old version 20 marca 2023 at 22:31

  Workshop application from friend application developer. Out of place value empty internal memory for assemblies – 225 MB, eliminate inapplicable entertainment, application and old photos for detailed completion copy indispensable files. The most important rule – updated version systems. Android 6+, request an update for support, because of unsatisfactory system provisions, you grab freeze with unzipping. About recognition of programs you can look by community users, unpacked this application – for now it crossed the mark in 3518711. Your unpacking guaranteed will taken into account analyst. Lets try iscuss unusual this programs. The first is bombing and finished picture. The second is thoughtful and perfect program design. The third is nicely done buttons control. As a result we get good application. Current version SuperLingo: teach for Android – 6, at modified version deleted identified errors because of which locked levels. We have loaded version file from 09.03.23 – install this archive, if downloaded unstable version applications. Come in to our users, in order to update only favorite games, submitted to us for review.
  SuperLingo: teach hack
  Список литературы:
  3f84a11

  Reply
 12. haber oku 21 marca 2023 at 00:18

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However
  I am going through difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it.
  Is there anyone else having identical RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

  Reply
 13. miami tv 21 marca 2023 at 01:43

  I’m really enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?

  Outstanding work!

  Reply
 14. akan 21 marca 2023 at 02:10

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have
  any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and
  I ended up losing a few months of hard work due to no backup.
  Do you have any solutions to prevent hackers?

  Reply
 15. ETH market cap 21 marca 2023 at 02:13

  Link exchange is nothing else however it is only placing the other
  person’s web site link on your page at appropriate place and other person will also
  do similar in favor of you.

  Feel free to surf to my web blog; ETH market cap

  Reply
 16. gestun cc 21 marca 2023 at 02:16

  Valuable info. Lucky me I found your site unintentionally, and I am
  surprised why this coincidence did not came about earlier!

  I bookmarked it.

  Reply
 17. warung168 21 marca 2023 at 02:58

  Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the superb work!

  Reply
 18. syair macau 21 marca 2023 at 03:35

  I like the helpful info you provide for your articles. I
  will bookmark your weblog and test once more right
  here regularly. I’m slightly sure I’ll be told plenty of new stuff proper right here!
  Best of luck for the next!

  Reply
 19. son dakika haberleri 21 marca 2023 at 04:05

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured
  I’d post to let you know. The style and design look great
  though! Hope you get the issue solved soon. Kudos

  Reply
 20. betpark 21 marca 2023 at 04:14

  Right here is the perfect site for everyone who really wants to find out about this topic.
  You know so much its almost tough to argue with
  you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that’s been written about for ages.
  Great stuff, just great!

  Reply
 21. job postings near me in India 21 marca 2023 at 04:57

  I have read some good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I surprise how much effort you put to make this sort of excellent informative website.

  Reply
 22. chat 21 marca 2023 at 05:46

  Hello colleagues, its impressive article regarding teachingand fully explained,
  keep it up all the time.

  Reply
 23. satta king live result 21 marca 2023 at 05:49

  Great blog here! Additionally your web site loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link for your host?
  I desire my website loaded up as quickly as yours lol

  Reply
 24. Visit 21 marca 2023 at 06:02

  For the reason that the admin of this web site is working,
  no question very quickly it will be well-known, due
  to its feature contents.

  Reply
 25. here 21 marca 2023 at 06:24

  tixtac dsbj qk
  ja wmll kwx

  Reply
 26. Minted token locking 21 marca 2023 at 06:54

  When some one searches for his essential thing, thus he/she wants to
  be available that in detail, so that thing is maintained over here.

  Also visit my web-site Minted token locking

  Reply
 27. idnpoker88 21 marca 2023 at 07:00

  It’s remarkable to go to see this website and reading the
  views of all mates concerning this article, while I am also keen of getting familiarity.

  Reply
 28. CryptoTab NFT utility 21 marca 2023 at 08:03

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the
  book in it or something. I think that you can do with some
  pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog.

  An excellent read. I’ll certainly be back.

  Feel free to surf to my web page :: CryptoTab NFT utility

  Reply
 29. haber oku 21 marca 2023 at 08:09

  Pretty component to content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact loved account
  your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I fulfillment you get right of entry
  to consistently rapidly.

  Reply
 30. https://jeekconsulting.com/ 21 marca 2023 at 08:23

  Hi i am kavin, its my first occasion to commenting
  anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also create comment due to this brilliant article.

  Reply
 31. judi lapakpusat 21 marca 2023 at 09:11

  What’s up, just wanted to mention, I liked this blog post.

  It was funny. Keep on posting!

  Reply
 32. Mamografía 21 marca 2023 at 09:24

  Appreciate this post. Will try it out.

  Reply
 33. Grover 21 marca 2023 at 10:31

  I think the admin of this website is really working hard
  in support of his website, because here every stuff is quality based stuff.

  Reply
 34. mega888 21 marca 2023 at 11:19

  Nice answers in return of this question with solid arguments and telling the
  whole thing on the topic of that.

  Reply
 35. miami tv 21 marca 2023 at 12:17

  Hi my friend! I want to say that this article is amazing,
  great written and come with almost all vital infos.

  I would like to see more posts like this .

  Reply
 36. slot gacor 21 marca 2023 at 12:29

  Hi there I am so delighted I found your blog, I really found you by mistake,
  while I was looking on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to
  say many thanks for a marvelous post and a all round entertaining blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to read
  through it all at the moment but I have saved it and also added in your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read
  more, Please do keep up the excellent work.

  Reply
 37. ankara baskılı tişört 21 marca 2023 at 12:52

  Kişiye özel tahakkümlı hediyelik porselen tabak baskı ve kadife armağan kutusu ile
  yan yana üretimi ve satışı strüktürlmaktadır.

  Tişört baskı meydanında görev sunmakta olan firmamız bu
  noktada sıklıkla yeğleme edilmekte olan bir matbaa firmasıdır.

  İstediğiniz layihamların yumruklarını
  kıyafetlerinizde görebilmenize imkân katkısızlıyoruz.
  🙂

  Buzdolabı Magneti sadece halı ve koltuk yıkama firmalarını bileğil, servis hizmeti
  veren yalnız sadece her iş yerinin ihtiyaç duyduğu ürünlerin başında gelmektedir.

  Özel günlerde yakınlarımıza ne dürü alacağımız dair baş karışıklığı yaşayabiliriz.
  Yakınımıza standart bir armağan dışında farklı bir
  fiyat koymak isteyebiliriz. Bunun karınin bile fazla
  kelle patlatmak zorunda kalabiliriz.

  Ankara’da görev almakta olan firmamız bu noktada yeğleme edilebilecek bir şirket konumunda nokta almaktadır.
  Jüpiter memnuniyetini önemsemekte olan firmamız bunun taçı düzen tişört
  baskı fiyatları itibarıyla ise en uygun ve makul olan fiyatlardan siz müşterilerine
  yardımcı olmaktadır.

  Firmamız hızlı ve sağlıklı bir ürün teslimatı gerçekleştirmektedir.
  Ankara matbaa firmaları beyninde popüler bir konumda arz almakta olan firmamıza
  basitçe bir şekilde muvasala sağlamlayarak brifing veya özen talebinde bulunabilirsiniz.
  En güvenilir firmalar Arasında ilk sıralarda
  makam almakta olan firmamız bunun semtı nöbet isabetli olan fiyatlardan yardımcı
  olmaktadır.

  çevgen geçe tişörtlerde kumaşın tırtıklı kuruluşsı
  dolayısıyla zorlı ürünlerde sıkıntı evetşanabilmektedir.

  Bu sebeple bizim bile tercihimiz nakış el işi olmaktadır.

  Nakış kalitesiyle dayalı denetlemenız..

  Ankara Tişört Baskı ihtiyacının bilgilerinı âlâ anlayabilmemiz dâhilin birkaç kısa sorumuza yanıt vererek 2 dakika süresince talebini oluştur.

  Ayevi bayan çok teşekkür ederim isinin ehli
  cümle aradı görsel attı ellerine sıhhat çhileışılacak benibeşer emeğine ellerine mizaç sonuna denli guvenenilirsiniz aldığı dünyalık sonuna derece helal herşey yürekin teşekkür ederim

  İletişim ilgi ve çkızılışmalarının titizliği komple çok teşekkürname ederim tshirtlerinin kaliteleri ve hâkimın kalitesi çok uygun salık ederim ☺️ Devamınıda
  sipariş vereceğiz inşcenabıhak çok beğendik

  Toplumsal iletişim araçları hesaplarımızdan bizi izlem ederek
  sitemizdeki yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz.

  Teklifler antrparantez e-posta ve sms vasıtasıyla da sana iletilecek.

  'Hediye Teklifi Geldi’ bildirimini aldıktan sonra sisteme giriş yaparak teklifleri inceleyebilir ve senin bâtınin en muvafık olanı seçebilirsin.

  Rahatıllı eşleştirme algoritmamız sayesinde, en âlâ görev verenlerimizden mevrut hediye tekliflerini görüntüle.

  Reply
 38. joker 123 21 marca 2023 at 13:07

  I truly love your site.. Very nice colors & theme. Did you make this web site yourself?
  Please reply back as I’m hoping to create my own site and would
  like to learn where you got this from or just
  what the theme is named. Kudos!

  Reply
 39. solitaire 21 marca 2023 at 13:16

  I know this site offers quality depending articles
  and extra data, is there any other website which offers such information in quality?

  Reply
 40. wahana138 21 marca 2023 at 13:38

  It’s awesome to visit this web page and reading the views
  of all colleagues regarding this paragraph, while I
  am also eager of getting know-how.

  Reply
 41. Doyle 21 marca 2023 at 13:49

  It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.

  I have read this post and if I could I want to suggest you
  some interesting things or advice. Maybe you could write next articles
  referring to this article. I desire to read even more things about it!

  Reply
 42. https://obnews.net/ 21 marca 2023 at 14:25

  Magnificent web site. A lot of helpful information here. I am sending it to
  several buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thanks for your effort!

  Reply
 43. ردیاب خودرو لندر مدل ld-45 21 marca 2023 at 15:49

  ردیاب ماشین برنامه و ردیاب
  خودرو تلتونیکا و ردیاب خودرو زدکا و ردیاب ماشین 800 و ردیاب خودرو نگهبان سیستم و ردیاب خودرو مدل mma 200

  Reply
 44. how much does saxenda cost without insurance 21 marca 2023 at 17:04

  Good day I am so grateful I found your site, I really found you by
  accident, while I was searching on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just like to say
  thanks for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but
  I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read a lot more, Please
  do keep up the excellent job.

  Feel free to surf to my blog post how much does saxenda cost without insurance

  Reply
 45. Visit 21 marca 2023 at 18:33

  A person necessarily lend a hand to make severely articles I’d state.
  That is the very first time I frequented your website page and
  to this point? I amazed with the analysis you made to create this particular post
  extraordinary. Wonderful task!

  Reply
 46. warung168 21 marca 2023 at 19:06

  If you are going for best contents like I do, simply pay a visit this web site all
  the time because it presents quality contents, thanks

  Reply
 47. Iron Muscle - Be the champion bodybuilding game 1.271 Hack skins 21 marca 2023 at 19:47

  Indicative application from eminent collective. Out of place quantity empty internal memory for installations – 150 MB, drag to long-term memory stupid entertainment, application and old photos for obvious completion assemblies useful files. Essential rule – progressive option operating system. Android 6+, upload new modification, because of inappropriate system provisions, you pick up hanging with unzipping. About prevalence of applications you can look by group players, uploaders this application – after your download it stopped at the mark 29640037. Your installation required will counted counter. Take a chance iscuss zest this programs. The first is bombing and finished picture. The second is interesting and perfect program design. The third is nicely done icons control. In the finale we install awesome application. Added version Iron Muscle – Be the champion bodybuilding game 1.271 for Android – 8, at updated version fixed designated instability because of which device hangs. On the portal loaded version file from 11.03.23 – run the new file, if loaded unstable version applications. Come in to our users, in order to install only newest games, added by the moderators of the portal.
  http://apk-hack.mobi/download-iron-muscle-be-the-champion-bodybuilding-game-1-271-mod-many-money-for-android/

  Reply
 48. https://slot168.naeyc.org/ 21 marca 2023 at 19:51

  Thanks for another wonderful post. Where else could anybody get that type of info in such an ideal method of writing?

  I’ve a presentation subsequent week, and I am on the look for such information.

  Reply
 49. Digital Marketing 21 marca 2023 at 20:31

  Nice blog post. I love reading marketing blogs that give actionable insight one exactly what a small business can do to grow.

  Reply
 50. gacor138 21 marca 2023 at 20:58

  Valuable info. Lucky me I discovered your web site by accident,
  and I am surprised why this twist of fate did not happened
  in advance! I bookmarked it.

  Reply
 51. slot online 21 marca 2023 at 21:32

  I know this web page offers quality based articles and additional information, is there
  any other web page which presents these data in quality?

  Reply
 52. usa underwear manufacturer 21 marca 2023 at 22:24

  Hi there to all, as I am genuinely eager of reading this webpage’s post to be updated on a regular
  basis. It consists of fastidious data.

  Reply
 53. son dakika haberleri 21 marca 2023 at 22:47

  I every time spent my half an hour to read this weblog’s content
  daily along with a cup of coffee.

  Reply
 54. son dakika haberleri 21 marca 2023 at 23:01

  It’s an remarkable piece of writing for all the online
  people; they will get benefit from it I am sure.

  Reply
 55. son dakika haberleri 21 marca 2023 at 23:02

  Aw, this was an exceptionally nice post. Taking the time and actual
  effort to create a very good article… but what can I say…
  I hesitate a whole lot and never seem to get anything done.

  Reply
 56. bandartogel303 21 marca 2023 at 23:09

  I visited various blogs but the audio feature for audio
  songs current at this web page is actually fabulous.

  Reply
 57. webpage 21 marca 2023 at 23:12

  Somebody necessarily help to make significantly articles I would state.
  This is the first time I frequented your website page and so far?
  I amazed with the analysis you made to make this actual submit amazing.
  Magnificent task!

  Reply
 58. satta king live result 22 marca 2023 at 00:27

  hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new from
  right here. I did however expertise a few technical issues using this website,
  since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that
  I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes
  affect your placement in google and can damage your quality score if advertising
  and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look
  out for a lot more of your respective interesting content.

  Ensure that you update this again soon.

  Reply
 59. bandartogel303 22 marca 2023 at 00:38

  I know this site provides quality dependent posts and other data, is there any
  other web page which provides these kinds of things in quality?

  Reply
 60. Leeyongdo 22 marca 2023 at 00:51

  I don’t even know how I finished up here, however I assumed this put up was once
  great. I do not understand who you are but certainly you are going to a
  famous blogger should you are not already. Cheers!

  my blog post :: Leeyongdo

  Reply
 61. look at this site 22 marca 2023 at 02:39

  At this time it appears like WordPress is the top blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

  Reply
 62. cod fioricet 22 marca 2023 at 03:31

  Hi there! I realize this is sort of off-topic but I had to ask.

  Does running a well-established website like yours require a massive amount
  work? I am completely new to operating a blog however I do write in my diary everyday.
  I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and views online.

  Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring blog owners.
  Thankyou!

  Here is my blog post :: cod fioricet

  Reply
 63. Website 22 marca 2023 at 05:08

  Wow, that’s what I was exploring for, what a material!
  existing here at this weblog, thanks admin of this website.

  Reply
 64. google 22 marca 2023 at 05:10

  I am not sure where you are getting your info, however good topic.

  I must spend some time learning much more or working out more.
  Thank you for wonderful information I was searching for
  this information for my mission.

  Reply
 65. sv 388 22 marca 2023 at 05:33

  I’ve been browsing online greater than three hours today, yet I by
  no means discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is beautiful price sufficient for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content material as you did, the web shall be much more helpful than ever before.

  Reply
 66. buy iptv 22 marca 2023 at 06:40

  Excellent site you have got here.. It’s hard to find excellent writing like yours nowadays.
  I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

  Reply
 67. free trial 22 marca 2023 at 07:08

  Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Extremely useful information specially the last part 🙂
  I care for such info much. I was looking for this
  certain info for a long time. Thank you and best of luck.

  Reply
 68. joker 123 22 marca 2023 at 07:10

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks,
  However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know the reason why
  I am unable to subscribe to it. Is there anybody having identical RSS issues?

  Anyone that knows the solution can you kindly respond?
  Thanx!!

  Reply
 69. vn.easypanme.com 22 marca 2023 at 07:14

  Thanks for your marvelous posting! I actually enjoyed reading it,
  you’re a great author.I will always bookmark your blog
  and will often come back at some point. I want to encourage you continue your great job,
  have a nice morning!

  Check out my web blog … vn.easypanme.com

  Reply
 70. yuk slot 88 22 marca 2023 at 09:31

  I’ve been browsing on-line more than three hours lately, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours.
  It’s beautiful value sufficient for me. Personally, if all web owners and
  bloggers made just right content as you probably did, the
  web will likely be much more useful than ever before.

  Reply
 71. sebagai 22 marca 2023 at 09:47

  It’s very effortless to find out any matter on web as
  compared to textbooks, as I found this article at this website.

  Reply
 72. Bayan Escort Bakirköy 22 marca 2023 at 10:01

  Asking questions are truly fastidious thing if you are not understanding something fully, but this paragraph presents
  good understanding even.

  Reply
 73. Alphonse Hymel 22 marca 2023 at 10:41

  Что делать, если украли гос номера с авто? стоимость дубликатов номерных знаков – https://Avto-dublikat.ru/, – утром обратился, через 2 часа привез курьер домой.

  Reply
 74. نیازمندی های شغلی در کرج 22 marca 2023 at 11:23

  Nice blog here! Also your site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my site loaded up as quickly as yours lol

  Reply
 75. satta king live result 22 marca 2023 at 11:25

  I know this if off topic but I’m looking
  into starting my own blog and was curious what all is needed to get
  setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

  Reply
 76. Top Fashion 22 marca 2023 at 11:29

  Today, I went to the beachfront with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched her
  ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I
  had to tell someone!

  Reply
 77. iptv subscribe 22 marca 2023 at 15:12

  Your style is unique in comparison to other people I have read stuff from.
  Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this web site.

  Reply
 78. Slot Gacor Hari Ini 22 marca 2023 at 15:24

  Its like you read my mind! You seem to grasp so much about this, such as you wrote the book in it or something.

  I think that you simply could do with some percent to
  pressure the message house a little bit, however other than that, that
  is fantastic blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

  Reply
 79. Slot Online 22 marca 2023 at 15:28

  This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

  Reply
 80. dari 22 marca 2023 at 15:43

  I am actually pleased to read this blog posts which carries plenty of
  helpful information, thanks for providing such
  data.

  Reply
 81. di bawah ini 22 marca 2023 at 15:51

  I always spent my half an hour to read this website’s posts all the time along
  with a cup of coffee.

  Reply
 82. situs slot online 22 marca 2023 at 15:52

  always i used to read smaller articles that as well clear their motive, and that is also happening with this piece
  of writing which I am reading here.

  Reply
 83. slot terbaik 22 marca 2023 at 15:59

  Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and
  tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad
  is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

  Reply
 84. son dakika haberleri 22 marca 2023 at 16:55

  What’s up, just wanted to mention, I loved this article.
  It was helpful. Keep on posting!

  Reply
 85. https://gacor168.naeyc.org/ 22 marca 2023 at 16:57

  Exceptional post however , I was wanting to know if
  you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little
  bit more. Thanks!

  Reply
 86. leci123 22 marca 2023 at 16:59

  I absolutely love your blog and find the majority of your post’s
  to be just what I’m looking for. Does one offer guest
  writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a number of the subjects you
  write regarding here. Again, awesome web site!

  Reply
 87. liga855 22 marca 2023 at 17:47

  Whoa! This blog looks just like my old one! It’s on a totally
  different topic but it has pretty much the same page
  layout and design. Wonderful choice of colors!

  Reply
 88. satta king live result 22 marca 2023 at 20:20

  Right away I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming yet again to read
  additional news.

  Reply
 89. satta king online 22 marca 2023 at 21:22

  What’s up, after reading this amazing post i am too happy to share my know-how here with colleagues.

  Reply
 90. haber oku 22 marca 2023 at 23:55

  I like the valuable information you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here frequently.
  I’m quite sure I will learn many new stuff
  right here! Good luck for the next!

  Reply
 91. Urgent Visa Online 23 marca 2023 at 00:57

  Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one
  and i was just curious if you get a lot of spam responses?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me insane so any support
  is very much appreciated.

  Reply
 92. mesin 23 marca 2023 at 02:06

  Hi there, I read your blogs regularly. Your humoristic style is awesome, keep it up!

  Reply
 93. Josephine 23 marca 2023 at 02:13

  obviously like your web-site but you need to take a look at the spelling on several of your
  posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very
  bothersome to tell the truth then again I’ll definitely come again again.

  Reply
 94. karena 23 marca 2023 at 02:21

  Do you have any video of that? I’d love to find out
  some additional information.

  Reply
 95. yang anda 23 marca 2023 at 02:24

  Spot on with this write-up, I truly believe this site needs much
  more attention. I’ll probably be back again to
  read more, thanks for the information!

  Reply
 96. satta king online 23 marca 2023 at 02:44

  Hi there, always i used to check weblog posts here early in the dawn, because i enjoy to learn more and
  more.

  Reply
 97. satta king live result 23 marca 2023 at 03:09

  I love what you guys are usually up too. Such
  clever work and reporting! Keep up the excellent works guys
  I’ve added you guys to my personal blogroll.

  Reply
 98. satta king online 23 marca 2023 at 03:19

  I visited multiple web pages however the audio quality for
  audio songs present at this web site is genuinely superb.

  Reply
 99. satta king live result 23 marca 2023 at 03:39

  Hi! I’ve been reading your weblog for a long time
  now and finally got the bravery to go ahead and give you
  a shout out from Atascocita Tx! Just wanted to
  mention keep up the fantastic work!

  Reply
 100. satta king online 23 marca 2023 at 03:42

  Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any
  suggestions?

  Reply
 101. yalla shoot live 23 marca 2023 at 04:53

  This website was… how do you say it? Relevant!!
  Finally I’ve found something which helped me. Many thanks!

  Reply
 102. Time Card Calculator 23 marca 2023 at 05:47

  Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since I saved as a favorite it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may
  you be rich and continue to guide others.

  Reply
 103. Stop jerking off and fuck these girls 23 marca 2023 at 06:11

  While her father was away the stepmother let her stepson sleep
  in the same bed. At night the stepmother became aroused by the fact that together with her in one bed there is
  a young cock which can comfort her passion, starting to caress the
  stepson the stepmother sees that he is not against to fuck her too and starts to suck his young cock.

  After that the stepson fucked the stepmother well and cum on her pussy.

  Now they will surely sleep soundly. https://cutt.ly/u87gtp5

  Reply
 104. wukong138 23 marca 2023 at 06:55

  Wonderful, what a web site it is! This webpage provides valuable data to
  us, keep it up.

  Reply
 105. AbelTasman.com 23 marca 2023 at 06:59

  Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to check it out.
  I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this
  to my followers! Excellent blog and great design and style.

  Reply
 106. يلاشوت 23 marca 2023 at 07:31

  Spot on with this write-up, I seriously think this site needs far more attention. I’ll
  probably be back again to see more, thanks for the info!

  Reply
 107. France 23 marca 2023 at 09:32

  This is my first time pay a quick visit at here and i am really happy to read everthing at alone place.

  Reply
 108. satta king online 23 marca 2023 at 09:36

  Hi everyone, it’s my first visit at this site, and piece of writing
  is truly fruitful designed for me, keep up posting these
  types of articles or reviews.

  Reply
 109. slot 168 23 marca 2023 at 09:45

  Just desire to say your article is as astonishing.
  The clarity in your post is simply excellent and that i can suppose you’re an expert in this
  subject. Well along with your permission allow me
  to clutch your RSS feed to stay up to date with imminent post.
  Thanks one million and please keep up the gratifying work.

  Reply
 110. sumvip 23 marca 2023 at 10:54

  Heya i’m for the primary time here. I came across
  this board and I in finding It truly helpful & it helped me out a lot.
  I hope to give one thing back and help others like you helped me.

  Reply
 111. thc lean 1000mg syrup 23 marca 2023 at 12:59

  Having read this I thought it was extremely informative.
  I appreciate you spending some time and energy to put this short article together.
  I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worth it!

  Reply
 112. website 23 marca 2023 at 15:04

  Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I’m trying
  to find things to enhance my website!I suppose its ok
  to use some of your ideas!!

  Reply
 113. Ronnie 23 marca 2023 at 15:15

  Hi! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any suggestions, please share. Many thanks!

  Reply
 114. Youtube MP3 Converter 23 marca 2023 at 15:17

  I do consider all the ideas you’ve presented to your post.
  They’re very convincing and can definitely work. Still, the posts are very short for beginners.
  Could you please prolong them a little from subsequent time?
  Thanks for the post.

  Reply
 115. 7XL 23 marca 2023 at 15:46

  These are truly enormous ideas in concerning blogging.

  You have touched some good factors here. Any way keep up
  wrinting.

  Reply
 116. 파라오 카지노 23 marca 2023 at 17:44

  I like what you guys are usually up too. This type of
  clever work and exposure! Keep up the amazing
  works guys I’ve included you guys to my blogroll.

  Reply
 117. id bet 23 marca 2023 at 18:02

  I am really enjoying the theme/design of your site.
  Do you ever run into any web browser compatibility issues?

  A number of my blog audience have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any recommendations to help fix this issue?

  Reply
 118. vpn fast 23 marca 2023 at 18:47

  The highest quality vpn application

  Reply
 119. janda bugil 23 marca 2023 at 19:34

  Hi there, this weekend is pleasant for me, for the reason that this
  moment i am reading this fantastic educational article here
  at my residence.

  Reply
 120. kumpulan bandar togel resmi 23 marca 2023 at 22:06

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything. Nevertheless
  imagine if you added some great photos or videos to
  give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and
  clips, this website could certainly be one of the best in its field.
  Amazing blog!

  Reply
 121. slot dana 5000 23 marca 2023 at 22:19

  Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed
  account your blog posts. Any way I will be subscribing to your
  feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

  Reply
 122. yallashoot 23 marca 2023 at 22:54

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I
  provide credit and sources back to your site? My blog is in the exact same niche as yours and
  my users would really benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this alright with you. Thanks!

  Reply
 123. Visit here 24 marca 2023 at 00:02

  Hi superb blog! Does running a blog like this require a lot of work?
  I’ve virtually no expertise in coding but I was hoping to
  start my own blog soon. Anyways, if you have any suggestions or techniques for new blog
  owners please share. I understand this is off topic however I just wanted to ask.

  Cheers!

  Reply
 124. URL 24 marca 2023 at 00:05

  Great blog here! Also your site loads up fast! What host are you
  using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

  Reply
 125. Hector Day 24 marca 2023 at 00:58

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me.
  Thanks!

  Reply
 126. what are tinder top picks 24 marca 2023 at 01:10

  Greetings I am so grateful I found your webpage, I really found
  you by error, while I was searching on Yahoo for something else, Regardless I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a all round entertaining
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the
  moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read a lot more, Please do keep up the excellent jo.

  Reply
 127. Matthew Young 24 marca 2023 at 01:16

  It’s amazing to visit this site and reading the views of all mates concerning this article, while I am also zealous of
  getting experience.

  Reply
 128. mereka 24 marca 2023 at 02:06

  Amazing! Its actually remarkable paragraph, I have got much clear idea concerning from this piece of writing.

  Reply
 129. www 24 marca 2023 at 02:12

  What’s happening, awesome site you’ve gotten going here.
  www

  Reply
 130. child porn 24 marca 2023 at 04:27

  Thanks , I’ve recently been looking for information approximately this subject for a long time and yours is the greatest I’ve discovered so far.
  However, what about the conclusion? Are you sure about the source?

  Reply
 131. يلا شوت لايف 24 marca 2023 at 04:53

  Remarkable! Its in fact amazing article, I have got much clear idea on the topic of from this paragraph.

  Reply
 132. youtube to mp3 converter 24 marca 2023 at 05:24

  It’s enormous that you are getting thoughts from this article as well as from our
  dialogue made here.

  Reply
 133. s128 24 marca 2023 at 05:54

  I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone
  to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from.
  thanks a lot

  Reply
 134. slot deposit dana 24 marca 2023 at 07:07

  Very good post. I will be going through many of these issues
  as well..

  Reply
 135. profile 24 marca 2023 at 07:27

  I’m curious to find out what blog platform you happen to be utilizing?
  I’m experiencing some small security issues with my
  latest website and I would like to find something
  more safe. Do you have any recommendations?

  Reply
 136. www 24 marca 2023 at 07:34

  Simply had to tell you Now i am thrilled I came onto your site.

  www

  Reply
 137. slot dana 5000 24 marca 2023 at 07:59

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly
  useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

  Reply
 138. slot deposit dana 24 marca 2023 at 08:42

  Great goods from you, man. I have understand
  your stuff previous to and you’re just too great. I really like what you’ve acquired here, really
  like what you are stating and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care
  of to keep it sensible. I cant wait to read much more from you.
  This is actually a terrific website.

  Reply
 139. Bayan Escort Bakirköy 24 marca 2023 at 08:54

  Hey there! This is my first visit to your blog!
  We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the
  same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!

  Reply
 140. https://warung777.naeyc.org/ 24 marca 2023 at 08:57

  Wow, this paragraph is good, my sister is analyzing these things, therefore I am going to let know her.

  Reply
 141. satta king live result 24 marca 2023 at 09:00

  It’s amazing to pay a quick visit this site and reading the views of all colleagues regarding this article, while I am also zealous
  of getting experience.

  Reply
 142. www 24 marca 2023 at 09:22

  Thanks extremely practical. Will certainly share site with my pals.

  www

  Reply
 143. brazino777 24 marca 2023 at 09:52

  If you are going for most excellent contents like I do,
  just go to see this site daily because it gives
  feature contents, thanks

  Reply
 144. More info 24 marca 2023 at 10:25

  This post offers clear idea in favor of the new viewers of blogging,
  that really how to do running a blog.

  Reply
 145. satta king live result 24 marca 2023 at 13:41

  Thanks designed for sharing such a pleasant opinion, piece of writing
  is good, thats why i have read it fully

  Reply
 146. satta king live result 24 marca 2023 at 14:48

  This article is in fact a fastidious one it
  assists new the web viewers, who are wishing for blogging.

  Reply
 147. Situs Slot Gacor 24 marca 2023 at 14:53

  Heya! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the excellent work!

  Reply
 148. auto verkopen 24 marca 2023 at 15:44

  I enjoy reading an article that will make men and women think.
  Also, many thanks for allowing me to comment!

  Reply
 149. winning alternatif 24 marca 2023 at 17:11

  Hi, this weekend is fastidious for me, since this point in time i am reading this enormous informative
  article here at my residence.

  Reply
 150. satta king live result 24 marca 2023 at 18:00

  Hi friends, fastidious post and good urging commented at
  this place, I am really enjoying by these.

  Reply
 151. Akashic Records Reading 24 marca 2023 at 20:14

  Hello, every time i used to check blog posts here in the early hours in the break of day, since i enjoy to learn more and more.

  Reply
 152. satta king live result 24 marca 2023 at 20:30

  Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read
  this article i thought i could also make comment due to
  this brilliant article.

  Reply
 153. Slot Online Gacor Deposit Via DANA 24 marca 2023 at 21:42

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and
  I was curious about your situation; we have created some nice procedures and we are looking to exchange methods with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

  Reply
 154. slot zeus 24 marca 2023 at 22:30

  I do not even know how I ended up here, but I thought this
  post was great. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger
  if you are not already 😉 Cheers!

  Reply
 155. s128 24 marca 2023 at 22:49

  I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him
  as no one else know such detailed about my problem. You’re
  incredible! Thanks!

  Reply
 156. Online Survey 24 marca 2023 at 22:51

  Hi to every body, it’s my first visit of this blog; this weblog
  carries remarkable and actually good information for visitors.

  Reply
 157. Eimall Web 3 Newwaynet Co 24 marca 2023 at 23:34

  Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and
  gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and
  screamed. There was a hermit crab inside and it
  pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

  Have a look at my blog; Eimall Web 3 Newwaynet Co

  Reply
 158. satta king live result 25 marca 2023 at 00:02

  Hi to all, the contents existing at this web site are in fact awesome for people experience, well,
  keep up the nice work fellows.

  Reply
 159. larnaca airport taxis 25 marca 2023 at 00:53

  I quite like looking through an article that can make men and women think.
  Also, thank you for permitting me to comment!

  Reply
 160. judi lapak pusat slot online 25 marca 2023 at 01:56

  Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I
  acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will
  be subscribing to your feeds and even I achievement you access
  consistently rapidly.

  Reply
 161. yallashoot 25 marca 2023 at 02:22

  Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

  Reply
 162. Leonora 25 marca 2023 at 03:11

  After I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added-
  checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve four
  emails with the same comment. There has to be an easy
  method you can remove me from that service? Cheers!

  Reply
 163. satta king live result 25 marca 2023 at 04:48

  Awesome! Its actually remarkable article, I have got much clear idea on the topic of from
  this article.

  Reply
 164. Bayan Escort Bakirköy 25 marca 2023 at 05:59

  I enjoy, cause I found just what I used to be looking for.
  You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

  Reply
 165. merchant processing agent 25 marca 2023 at 06:50

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly
  don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined
  out the whole thing without having side-effects
  , people can take a signal. Will likely be back to get more.

  Thanks

  Reply
 166. sv 388 25 marca 2023 at 07:17

  Hi terrific blog! Does running a blog similar to this require a massive amount work?
  I have absolutely no understanding of programming
  but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, should you
  have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off subject but I simply wanted to ask.
  Thanks a lot!

  Reply
 167. cây đàn hương 25 marca 2023 at 10:38

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that „perfect balance” between usability and visual
  appeal. I must say you’ve done a great job with this. In addition, the
  blog loads very fast for me on Internet explorer. Outstanding Blog!

  Reply
 168. 코인카지노 25 marca 2023 at 10:41

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to say that I have really loved browsing your blog posts.
  After all I’ll be subscribing on your feed and I’m hoping you write again very soon!

  Reply
 169. slot online resmi 25 marca 2023 at 11:36

  Daftar menggunakan alamat email, nomor telepon,
  dan no rekening bank. Akun judi slot online
  indonesia bakal diberikan lewat alamat email pemain. Apalagi saat pandemi seperti ini ketika hampir seluruh aktifitas pekerjaan yang dilakukan secara rutin dijalankan melalui WFH,
  sebagian dari mereka yang merasakan kebosanan tentunya akan mencari solusi lewat game menarik yang dapat menghasilkan rupiah.
  ID game anda akan langsung dapat digunakan setelah melakukan deposit.
  Joker123 atau joker gaming adalah jenis provider yang menyediakan permainan Slot Deposit Pulsa tanpa Potongan terpercaya 2022 di asia.
  Di dalam agen judi slot gacor terbaru SLOT GACOR
  akan kalian temukan banyak sekali provider slot terkemuka yang membuktikan secara langsung bahwa kami merupakan salah satu agen judi slot terpercaya.
  Fokus kami di sini yakni semua transaksi bisnis Deposit, withdraw dan Daftar akan kami tuntaskan dengan cepat sekali dan tidak lebih dari 3 menit lewat feature
  Livechat, Whatsapp, Line, SMS atau Telephone.
  Sehingga para pemain dapat bebas memperoleh data semacam link alternatif, game slot maxwin hari ini, serta yang lain cuma lewat social media baik itu Facebook,
  Instagram serta Twitter. Provider slot online Asia
  dengan pemahaman sangat baik pada budaya dan selera pemain slot Asia.
  Kami sudah menyediakan permainan Judi Online Slot Pragmatic dengan kualitas paling baik
  serta favorit bagi pecinta slot online terpercaya, link slot online
  hingga pastinya akan membahagiakan serta memberikan keuntungan anda setiap saat mainkan taruhan di provider yang ini serta akan memberikan keuntungan anda dengan bermacam jackpot yang didapat.
  Credit untuk bermain slot game online akan otomatis masuk dalam waktu kurang lebih 3 menit setelah
  antrian anda. 1. Persiapkan syarat daftar anggota baru dan pemain minimal harus berusia 17 tahun untuk melakukan registrasi anggota baru.

  Setiap member baru situs judi online terbaik akan mendapatkan bonus anggota baru tanpa undian dan potongan sama sekali.
  Masukkan nama akun, kata sandi, rekening bank, nomor hp dan email ke formulir registrasi anggota
  baru.

  Reply
 170. Kendra 25 marca 2023 at 12:48

  Hi! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the outstanding work!

  Reply
 171. satta king online 25 marca 2023 at 16:39

  This info is worth everyone’s attention. How can I find out more?

  Reply
 172. satta king live result 25 marca 2023 at 18:18

  This design is wicked! You certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!)
  Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

  Reply
 173. slot judi online 25 marca 2023 at 18:31

  Hello just wanted to give you a brief heads up and let
  you know a few of the images aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

  Reply
 174. porn 25 marca 2023 at 18:43

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to
  say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

  Reply
 175. idnslot 25 marca 2023 at 21:12

  Hey there I am so glad I found your weblog, I really found you by error, while I was looking on Aol for
  something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for
  a marvelous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to read it all at the moment but I have book-marked it and also
  included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
  more, Please do keep up the awesome work.

  Reply
 176. More information 25 marca 2023 at 22:05

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read
  this paragraph i thought i could also make comment due to this
  sensible paragraph.

  Reply