Słuchaj / oglądaj

W ostatnich latach odbyłam wiele ciekawych rozmów w mediach na temat e-uzależnień i cyfrowej higieny. Poniżej znajdziecie wybrane materiały z moim udziałem stworzone przez innych twórców, które być może Was zainteresują. Niezmiennie dziękuję im wszystkim za udzielenie mnie i Fundacji miejsca w swojej przestrzeni online i pomoc w budowaniu cyfrowego obywatelstwa.

Jeśli lubicie słuchać podcastów:

  • Co jest jedną z najczęściej diagnozowanych na świecie chorób? Depresja. Pomimo tego wciąż mamy o niej znikomą wiedzę. Wielu wydaje się, że to tylko zły nastrój. Tymczasem nieleczona depresja może prowadzić do śmierci. Dlatego kiedy nadarzyła mi się okazja nagrać podcast w ramach kampanii „Dobrze, że jesteś”, postanowiłam stworzyć taką pigułę wiedzy – coś, co każdy absolutnie powinien wiedzieć na temat tej choroby. Zaprasza do posłuchania mojej rozmowy z Joanną Flis, psychoterapeutką i doktorantką na Uniwersytecie Szczecińskim.
    O związkach pomiędzy depresją a internetem pisałam w tym wpisie: INTERNET A DEPRESJA – CZY ISTNIEJE ZWIĄZEK?
  • „Jak żyć w sieci i nie zwariować?” – rozmowa u Martyny Wojciechowskiej w jej programie DALEJ. Możecie ją niżej obejrzeć także na Youtube, ale dla miłośników podcastów dostępna jest m. in. na Spotify czy Apple Podcasts. Mozna ją odtworzyć także bezpośrednio tutaj:
  • Podcast „Jak ocalić przyszłość” autorstwa Barbary Sowy z magazynu PISMO był jedną z moich pierwszych tak długich rozmów na temat tego, jak sobie poukładać życie z nowymi technologiami. Odcinka pt. „Czy smartfony niszczą dzieciństwo” w moim udziałem możecie posłuchać m. in. na stronie PISMA magazynpismo.pl lub w serwisie Spotify, a także tu poniżej. Wbrew pozorom, to bardzo konstruktywna i optymistyczna rozmowa.
  • Podczas tej rozmowy Jarek Kania, autor bloga Ojcowska Strona Mocy, powiedział: – Słuchaj, ale przecież oni wszyscy (nasze dzieci – dop. MB), jak będą dorośli, będą mieli w sieci te kompromitujące zdjęcia wrzucane przez rodziców. Może na nich nie będzie to robiło wrażenia? Co Wy myślicie o takim postawieniu sprawy? Polecam Wam podcast Jarka, w którym sobie o tym pogadaliśmy.
  • Jak pandemia wpłynęła na nasze dzieci? Jakie są skutki przesiadywania przez uczniów przed komputerami podczas zdalnej edukacji? To pytanie zadawane przez wielu. Odpowiadaliśmy na nie wraz z Maciejem Dębskim w podcaście u Artura Kurasińskiego. Posłuchajcie na kanale Artura albo tutaj:

Jeśli lubicie oglądać:

  • Wspomniana wyżej rozmowa u Martyny Wojciechowskiej w formacie wideo. Jak żyć w sieci i nie zwariować? Oto jest pytanie! Nasza rozmowa trwała prawie 3 godziny, a i tak kończyłyśmy ją wyłącznie dlatego, że byłam wtedy matką karmiącą. Powstały z tego 42 minuty, które – obie mamy z Martyną nadzieję – pomoże wielu osobom. I z wiadomości, które lawinowo spływały po programie i pojawiały się w komentarzach, tak się stało. Serdecznie zapraszam do oglądania w aplikacji YouTube lub tutaj w playerze:
  • Dziewczynki zaczynają zmieniać swój wygląd na zdjęciach już w wieku 10 lat. Prawie wszystkie korzystają z aplikacji pomagających poprawić nos, zmienić kształt twarzy, powiększyć oczy czy chociażby nałożyć na zdjęcie odpowiedni filtr. W dobie social mediów dzieci dorastają poddane ciągłej ocenie, która nie ogranicza się wyłącznie do najbliższego środowiska, lecz jej spektrum jest w zasadzie nieograniczone, tak jak nieograniczony jest internet. Jakie niesie to konsekwencje dla rozwoju dziecka i co my, dorośli, możemy z tym zrobić? O tym opowiadałam Katarzynie Bujakiewicz w ramach Akademii 5-10-15:
  • Po premierze wyników ogólnopolskiego badania „Młodzi Cyfrowi”, w którym wzięło udział ponad 50 tysięcy uczniów z całej Polski, opowiadaliśmy o nich w wielu mediach, m. in. Jarosławowi Kuźniarowi w ONET RANO:

A jeśli poszukujesz dłuższych tekstów zgłębiających temat:

to linkuję kilka wywiadów i artykułów, w których przytaczam wyniki badań i zgłębiam niektóre wątki:

(Visited 173 times, 1 visits today)